ALKOLLÜ SÜRÜŞ

EKONOMİ GÜNDEM

ALKOLLÜ SÜRÜŞ – Genel bakış

Her gün, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 kişi sarhoş sürüş kazalarında ölüyor – bu her 50 dakikada bir kişi. Bu ölümler son otuz yılda üçte bir oranında düştü; bununla birlikte, sarhoş araba kazaları yılda 10.000’den fazla can almaktadır. Maliyet verilerinin mevcut olduğu en son yıl olan 2010 yılında, bu ölümler ve zararlar o yıl 44 milyar dolarlık bir maliyete katkıda bulunmuştur.

Alkol, sürüş kabiliyetini nasıl etkiler?

ALKOL, beynin işlevini azaltan, düşünme, akıl yürütme ve kas koordinasyonunu bozan bir maddedir. Tüm bu yetenekler, bir aracı güvenli bir şekilde kullanmak için gereklidir.

Bir kişinin sisteminde alkol seviyeleri arttıkça, merkezi sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkiler de artar. Alkol doğrudan mide duvarları ve ince bağırsaktan emilir. Daha sonra, karaciğer tarafından metabolize olana kadar biriktiği kan dolaşımına geçer. Alkol seviyesi, belirli bir kan hacmindeki alkolün ağırlığı ile ölçülür. Buna Kan Alkolü Konsantrasyonu veya BAC denir. Desilitre (g / dL) kan başına 0,08 gram alkol BAC’de, çarpışma riski katlanarak artar. Bu risk nedeniyle, 50 eyalette, Columbia Bölgesi ve Porto Riko’da 0,08 veya daha yüksek bir BAC ile araç kullanmak yasa dışıdır. Bununla birlikte, az miktarda alkol bile sürüş kabiliyetini etkileyebilir. 2018’de, sürücülerin alkol seviyelerinin daha düşük olduğu alkolle ilgili kazalarda 1.878 kişi öldü (BAC .01 ila .07 g / dL).

BAC bir breathalyzer, bir sürücünün nefesindeki alkol miktarını ölçen bir cihaz veya bir kan testi ile ölçülür.

Kan Alkol Konsantrasyonunun Etkileri

G / DL CİNSİNDEN KAN ALKOL KONSANTRASYONU (BAC) TİPİK ETKİLER SÜRÜŞ ÜZERİNDEKİ ÖNGÖRÜLEBİLİR ETKİLER
.02 Bazı yargı kaybı; gevşeme, hafif vücut ısısı, değişen ruh hali Görsel işlevlerde azalma (hareketli bir hedefin hızlı takibi), aynı anda iki görevi yerine getirme yeteneğinde azalma (bölünmüş dikkat)
.05 Abartılı davranış, küçük kas kontrolünün kaybı olabilir (örn. Gözlerinizi odaklama), bozulmuş karar, genellikle iyi his, azalmış uyanıklık, inhibisyonun serbest bırakılması Azalan koordinasyon, hareketli nesneleri izleme yeteneği, yönlendirme zorluğu, acil sürüş durumlarına daha az tepki
0,08 Kas koordinasyonu zayıflar (örneğin denge, konuşma, görme, reaksiyon süresi ve işitme), tehlikeyi tespit etmek zorlaşır; yargılama, kendini kontrol etme, akıl yürütme ve hafıza bozulur Konsantrasyon, kısa süreli hafıza kaybı, hız kontrolü, azaltılmış bilgi işleme yeteneği (örn. Sinyal algılama, görsel arama), bozulmuş algı
0,10 Reaksiyon süresinde ve kontrolünde belirgin bozulma, konuşma bozukluğu, zayıf koordinasyon ve yavaş düşünme Şerit konumunu ve freni uygun şekilde koruma yeteneği azaltıldı
0,15 Normalden çok daha az kas kontrolü, kusma meydana gelebilir (bu seviyeye yavaşça ulaşılmadıkça veya bir kişi alkole tolerans geliştirmedikçe), büyük denge kaybı Araç kontrolünde önemli bozulma, sürüş görevine dikkat ve gerekli görsel ve işitsel bilgi işlemede

 Risk faktörleri

İÇME SONRASI SÜRÜŞ

İçtikten sonra araba kullanmak ölümcül. Yine de Amerika Birleşik Devletleri’nde hala olmaya devam ediyor. Eğer engelli araba kullanıyorsanız, tutuklanabilir veya daha da kötüsü – ciddi yaralanma veya ölüme neden olan bir trafik kazasına karışabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki trafik kazası ölümlerinin yaklaşık üçte biri sarhoş sürücüler içerir (.08 g / dL veya daha yüksek BAC’lerle). 2018 yılında bu önlenebilir kazalarda 10.511 kişi öldü. Aslında, 2009-2018 yılları arasındaki ortalama 10 yıllık bir süre boyunca, her yıl 10.000’den fazla insan sarhoş sürüş kazalarında öldü.

Her eyalette, .08 veya daha yüksek bir BAC ile araç kullanmak yasa dışıdır, ancak 2018’de ABD’de her 50 dakikada bir sarhoş bir araba kazasında bir kişi öldürüldü.

Erkeklerin ölümcül kazalarda sarhoş olmaları kadınlardan daha olasıdır. 2018’de, erkeklerin% 21’i bu kazalarda sarhoşken, kadınlar için% 14’üne sarıldı.

SONUÇLAR

GERÇEKLERİ BİLİN
Alkol ve vücuttaki belirli ilaçlar veya yasa dışı ilaçlar gibi diğer maddeler arasındaki etkileşimler, bozukluğu arttırır ve sürüşü daha riskli hale getirir.

Bozulmuş bir aracı sürmek tehlikeli bir suçtur. Sarhoş sürüş yasalarının zorla uygulanması, 1980’lerden beri sarhoş sürüş ölümlerini azaltmada önemli bir faktör olmuştur. Ücretler kabahatlerden ağır suçlara kadar değişmektedir ve bozulmuş sürüş cezaları ehliyet iptali, para cezaları ve hapis cezasını içerebilir. Ayrıca son derece pahalıdır. İlk seferinde suç, sürücüye para cezaları ve yasal ücretler olarak 10.000 ABD dolarına mal olabilir.

Bazı eyaletler, suçluların ateşleme kilitleme cihazlarını sürücünün masrafına göre kurmasını gerektirir. Ateşleme kilitleme cihazı, aracın ateşlemesine bağlı bir nefes test cihazıdır. Sürücü ara kilide üflenmedikçe ve önceden ayarlanmış bir alt sınırın (genellikle .02 g / dL) altında bir BAC’ye sahip olmadığı sürece araç çalışmaz. NHTSA, sarhoş sürücülerin direksiyona geçmesini önleyen kanıtlanmış bir teknoloji olarak ateşleme kilitlerinin genişlemesini güçlü bir şekilde desteklemektedir.

SORUMLU BİR SÜRÜCÜ OLMAK BASİTTİR: İÇECEKSENİZ, SÜRMEYİN.
  1. Partiye başlamadan önce eve güvenli yolculuğunuzu planlayın, belirlenmiş bir sürücü olarak içki içmeyen bir arkadaş seçin.
  2. Tanıdığınız biri içki içiyorsa, o kişinin direksiyona geçmesine izin vermeyin. Anahtarlarını al ve eve ayık bir yolculuk düzenlemelerine yardımcı ol.
  3. Eğer içiyorsanız, herhangi bir nedenden dolayı araba kullanmayın. Taksi, araba kullanma hizmeti veya ayık bir arkadaş çağırın.
  4. Alkolün servis edileceği bir partiye ev sahipliği yapıyorsanız, tüm konukların ayık bir şoförle ayrıldığından emin olun.
  5. Her zaman emniyet kemerinizi takın – bozulmuş sürücülere karşı en iyi savunmanızdır.

Yolda bozulmuş bir sürücü görürseniz, yerel kolluk kuvvetlerine başvurun. Eylemleriniz birinin hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir